تاریخ : سه شنبه, ۱ خرداد , ۱۴۰۳ Tuesday, 21 May , 2024
1

نیروگاه های برق برای تابستان آماده اند؟

  • کد خبر : 1954
  • 24 بهمن 1400 - 11:11
نیروگاه های برق برای تابستان آماده اند؟
معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی گفت: برنامه تعمیرات نیروگاه‌های حرارتی سراسر کشور از ابتدای مهرماه امسال همزمان با گذر از دوره اوج مصرف برق تابستان آغاز شده است و طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته تعمیرات این واحدها خرداد ماه به پایان خواهد رسید تا نیروگاه‌های حرارتی برای تامین برق پایدار فصول گرم سال آمادگی کامل داشته باشند.

معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی گفت: برنامه تعمیرات نیروگاه‌های حرارتی سراسر کشور از ابتدای مهرماه امسال همزمان با گذر از دوره اوج مصرف برق تابستان آغاز شده است و طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته تعمیرات این واحدها خرداد ماه به پایان خواهد رسید تا نیروگاه‌های حرارتی برای تامین برق پایدار فصول گرم سال آمادگی کامل داشته باشند.

ناصر اسکندری با بیان اینکه نیروگاه‌ها نیز همانند سایر تجهیزاتی که در کشور استفاده می‌شوند، نیازمند تعمیرات، ارتقاء، بازدید و بررسی هستند، اظهار کرد: اعتقاد من این است که در مجموعه صنعت برق کشور، نیروگاه‌ها به عنوان یک موجود زنده قلمداد می‌شوند که این موجود زنده به مراقبت و نگهداری‌های مستمر و پیوسته نیاز دارند.

وی افزود: در فصل تعمیراتی سال جاری که از انتهای شهریورماه آغاز و تا انتهای خردادماه ادامه دارد، حدود ۱۰۴ هزار مگاوات برنامه‌ریزی برای تعمیرات داریم که اگر به طور میانگین مورد بررسی قرار دهیم، در تمامی روزهای این فصل تعمیراتی، روزانه معادل ۱۰ هزار مگاوات فعالیت تعمیراتی در مجموعه نیروگاه‌های کشور خواهیم داشت.

معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی گفت: برنامه تعمیرات نیروگاه‌های حرارتی سراسر کشور با بیان اینکه این تعمیرات شامل تعمیرات اساسی نیروگاه های بخار و یا تعمیرات اساسی نیروگاه‌های گازی، بازدیدها و تعمیرات دوره‌ای می‌شود، گفت: با هماهنگی که با مدیریت شبکه برق ایران داشتیم، برنامه‌های تعمیراتی را از نیمه شهریورماه آغاز کردیم و در حال حاضر از برنامه‌ریزی تعمیراتی جلوتریم و امیدواریم بتوانیم با همین روند بحث تعمیرات نیروگاهی را در کشور ادامه دهیم.

اسکندری با اشاره به آخرین وضعیت نیروگاه های کشور، اظهار کرد: قبل از فرارسیدن پیک مصرف برق تابستان سال آینده، بیش از ۱۰۰ هزار مگاوات برنامه تعمیراتی در نیروگاه‌های سراسر کشور با تامین منابع مالی لازم اجرا خواهد شد که تاکنون نیمی از این برنامه پیش رفته است.

به گفته وی بیش از ۵۰ هزار مگاوات برنامه تعمیرات نیروگاه‌های حرارتی شروع شده است و برای آمادگی این واحدها طی دوره اوج مصرف تابستان سال‌ آینده حدود ۷۰۰ پروژه تعمیرات اساسی واحدهای بخاری و گازی، مسیر داغ و اتاق احتراق و تعمیرات دوره‌ای در نیروگاه‌های خصوصی و دولتی اجرا خواهد شد.

معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی درباره برنامه تعمیرات نیروگاه‌های حرارتی سراسر کشور اظهار کرد: حدود ۴۴۰۰ مگاوات از برنامه‌های تعمیراتی آغاز شده مربوط به تعمیرات اساسی واحدهای بخاری، ۷۸۰۰ مگاوات تعمیرات اساسی واحدهای گازی، ۷۰۰ مگاوات بازدید مسیر داغ، ۱۵ هزار مگاوات تعمیرات دوره‌ای واحدهای بخاری و ۲۴ هزار و ۵۰۰ مگاوات مربوط به بازدید اتاق احتراق بوده که تاکنون بخشی از این اقدامات نیز به پایان رسیده است.

اسکندری با بیان اینکه اولویت اول ما تامین برق مطمئن مردم است، لذا به هیچ دلیلی نباید خللی در تامین برق مردم ایجاد شود، گفت: برای رسیدن به این مهم، پیش‌شرط‌های اولیه‌ای داریم؛ اولین آن تامین سوخت نیروگاه‌هاست، مجموعه وزارت نفت امسال همراهی بسیار خوبی را آغاز کرده و خوشبختانه شرایط تامین سوخت نیروگاه‌ها به‌گونه‌ای است که ذخایر موجود در مخازن نیروگاهی کشور در حال حاضر بیش از موجودی سال قبل و سال قبل‌تر از آن است.

وی ادامه داد: بنابراین موضوع تامین سوخت نیروگاهی اصلی ترین اقدام بوده و باید استمرار یابد تا بتوانیم فصل سرما را به راحتی پشت سر بگذاریم، گفت: موضوع دیگر مصارف مردم است، مصارف مردم از طریق مدیریت مصرف تا حدودی قابلیت کنترل دارد، اما نهایتا این مردم بزرگوار هستند که باید همراهی کنند تا در مواقعی که تولید برق و مصرف برق کشور در یک ناترازی قرار می‌گیرد، با کنترل مصرف بتوانیم ثباتی را برای تامین برق ایجاد کنیم.

معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی گفت: برنامه تعمیرات نیروگاه‌های حرارتی سراسر کشور افزود: برنامه‌های تعمیراتی باید مطابق برنامه تدوین شده ادامه یابند و بنا به اقتضای مصرف با جابه‌جاکردن بخشی از برنامه های تعمیراتی و یا به‌تعویق‌انداختن یک یا دو برنامه تعمیراتی بتوانیم جوابگوی بار مصرفی شبکه باشیم.

به گفته اسکندری، قطعا برنامه‌ای را که پیش‌بینی کردیم برنامه‌ای دقیق است، این برنامه متناظر با میزان کارکرد نیروگاه ها، توصیه سازنده و شرایط بهره برداری نیروگاه های دولتی و خصوصی برنامه ریزی شده است و قطعا تاخیر در اجرای برنامه های تعمیراتی نیروگاه ها بهره برداری بهینه از نیروگاه را دچار چالش نموده ویا  اتفاقات و حوادث ناخواسته ای را  در نیروگاه سبب میگردد که جبران آن سخت و هزینه‌های بالاتری را در پی داشته باشد.

 

 

لینک کوتاه : https://sadpress.ir/?p=1954

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.