تاریخ : جمعه, ۲۹ تیر , ۱۴۰۳ Friday, 19 July , 2024
0
در حاشیه پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و تاجیکستان مطرح شد:

محرابیان: رشد ۳۰۰ درصدی حجم روابط اقتصادی ایران و تاجیکستان/ دلیر جمعه: می‌توان برق آسیای مرکزی و جنوبی را تامین کرد

  • کد خبر : 4533
  • 15 آذر 1401 - 13:05
محرابیان: رشد ۳۰۰ درصدی حجم روابط اقتصادی ایران و تاجیکستان/ دلیر جمعه: می‌توان برق آسیای مرکزی و جنوبی را تامین کرد
وزیر نیرو از رشد 300 درصدی  حجم مبادلات اقتصادی دو کشور ایران و تاجیکستان خبر داد و گفت: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، حجم مبادلات اقتصادی دو کشور در سال 2022 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 300 درصد افزایش یافته و این رقم تا 500 میلیون دلار برای آینده هدف‌گذاری‌ شده است.

به گزارش سدپرس، علی ‌اکبر محرابیان صبح امروز سه شنبه در حاشیه آیین افتتاحیه پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و تاجیکستان که با حضور «دلیر جمعه» وزیر انرژی و ذخایر آبی تاجیکستان برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: برگزاری این اجلاس مقدمه خوبی برای ایجاد و توسعه روابط سیاسی، دیپلماتیک، اقتصادی و فرهنگی دو کشور ایران و تاجیکستان خواهد بود.

وزیر نیرو افزود: ایران از نخستین کشورهایی است که در سال ۱۹۹۱ میلادی به صورت رسمی استقلال جمهوری تاجیکستان را به رسمیت شناخت و سفارت خود را در شهر زیبای دوشنبه تاسیس کرد؛ در این زمینه می‌توان به پیشینه و اشتراکات فرهنگی، تاریخی و زبانی این دو کشور اشاره کرد؛ هر یک از این اشتراکات زمینه توسعه و گسترش روابط و همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان در سال‌های استقلال این دو کشور را فراهم کرده است.

رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و تاجیکستان با اشاره به اهتمام و تمرکز دولت سیزدهم برای توسعه روابط با کشورهای همسایه و فراهمسایه افزود: با روی کارآمدن دولت سیزدهم و سیاست این دولت مبنی بر توسعه و گسترش تعاملات با کشورهای همسایه، شاهد این بودیم که تاجیکستان اولین کشوری بود که آیت الله رئیسی رییس جمهور ایران به آن سفر کرد.

وی تصریح کرد: در پی برگزاری اجلاس‌های دوجانبه با رئیس جمهور ایران، هشت سند همکاری بین دو کشور به امضا رسید. در همین راستا رئیس جمهور دولت سیزهم در اجلاس شانگهای در شهر دوشنبه حضور یافت که با دستاوردهای خوبی به ویژه برای ایران همراه شد.

محرابیان با بیان اینکه تاکنون ۱۴ کمیسیون مشترک بین دو کشور ایران و تاجیکستان برگزار شده است، ادامه داد: از آخرین اسناد همکاری امضا شده بین دو طرف می‌توان به امضای ۱۷ سند همکاری در سفر عالیجناب رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان به تهران اشاره کرد که بسیار حائز اهمیت است؛ سفر روسای جمهور دو کشور نماد بارز حداکثر تمایل سیاسی دوطرف برای گسترش روابط دو جانبه است.

وزیر نیرو در ادامه ضمن ابراز خرسندی از اجرایی شدن بخش قابل توجهی از اسناد همکاری، اظهار داشت: لازم و ضروری به نظر می‌رسد که مسئولان و مقامات دو کشور ایران و تاجیکستان درخصوص اجرایی شدن برخی از اسناد به‌ویژه در حوزه آموزش، فرهنگ و اقتصاد پیگیری مجدانه‌ای داشته باشند.

وی در ادامه با اشاره به رشد ۳۰۰ درصدی آمار مبادلات اقتصادی دو کشور ایران و تاجیکستان افزود: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، مبادلات اقتصادی دو کشور در سال ۲۰۲۲ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۰۰ درصد افزایش یافته است.

به گفته محرابیان، با تغییر سیاست‌ها و فعال شدن بخش‌های اقتصادی دو کشور، شاهد رشد چشمگیر این مبادلات اقتصادی هستیم و امید است این مهم در آینده نیز تداوم یابد.

وی با بیان اینکه حجم مبادلات ایران و تاجیکستان در سال ۲۰۱۳ افزایش یافته بود، ادامه داد: این در حالی است که در سال‌های پس از آن حجم مبادلات روند کاهشی یافت و این فرآیند در سال جاری مجددا بهبود و افزایش پیدا کرد.

محرابیان یادآور شد: هدف‌گذاری‌های ما در سال اول دولت سیزدهم طبق برنامه پیش رفته است و طی این یک سال شاهد سه برابر شدن روابط و همکاری‌های طرفین شدیم، هدف‌گذاری‌ها برای آینده نیز ۵۰۰ میلیون دلار است و امید است در دو سال آینده شاهد افزایش حجم روابط باشیم.

وی مهمترین همکاری‌های بین دو کشور را در حوزه انرژی و فنی – مهندسی عنوان کرد و افزود: در این زمینه در خصوص احداث نیروگاه برق‌آبی در تاجیکستان برنامه‌ریزی شده و استفاده حداکثری از پتانسیل شرکت‌های ایرانی در این زمینه مدنظر قرار گرفته است، در این زمینه شاهد همکاری شرکت‌های ایرانی برای احداث نیروگاه برق‌آبی راغون در کشور تاجیکستان هستیم.

وزیر نیرو اظهار کرد: کشور تاجیکستان به دلیل دارا بودن منابع آبی در شرایط مطلوبی قرار دارد بر همین اساس تولید برق از آب و احداث نیروگاه‌های برق‌آبی در این کشور مورد توجه قرار گرفته است، هم اکنون این کشور  ۶هزار و۵۰۰ مگاوات برق از طریق نیروگاه‌های برق‌آبی تولید می‌کند و برنامه‌ریزی برای تولید ۱۰ هزار مگاوات برق از این طریق صورت گرفته است.

رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور با اشاره به شاخصه‌های اصلی این دوره از اجلاس بین دو کشور ایران و تاجیکستان افزود: در این دوره عالی رتبه‌ترین هیئت‌های ایرانی و تاجیکستانی برای توسعه و تقویت روابط حضور دارند و در کمیسیون‌های مشترک با موضوعاتی چون انرژی، آب، فناوری، گردشگری، سرمایه‌گذاری خارجی، بهداشت، درمان، حمل و نقل، راه‌آهن، صنعت، بانک، بیمه و غیره شرکت می‌کنند، پس از برگزاری این اجلاس کمیته‌ها و کارگروه‌های مشترک برای حصول نتایج ارزشمند تشکیل می‌شوند.

محرابیان تاکید کرد: حضور و لزوم فعال کردن بخش خصوصی در این اجلاس مدنظر طرفین قرار گرفته و تاکید شده است که این بخش در مقایسه با گذشته ویژه‌تر دیده شود، بر همین اساس هیئت تاجیکستانی ضمن دیدار با سندیکاها و بخش خصوصی، شرایط، قوانین و امتیازات خود را برای تقویت همکاری با این بخش بیان می‌کند.

وزیر نیرو در پایان خاطرنشان کرد: امید است در این اجلاس شاهد امضای اسناد همکاری بین دو کشور باشیم تا نقشه راهی برای توسعه روابط دوجانبه باشد.

با همکاری ایران و تاجیکستان می‌توان برق آسیای مرکزی و جنوبی را تامین کرد

​وزیر انرژی و ذخایر آبی تاجیکستان و رییس تاجیکی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و تاجیکستان، در ادامه با ابراز خرسندی از مهیا شدن فرصت حضور در تهران برای مشارکت در پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور گفت: از تاجیکستان هیئت‌های سطح بالایی برای حضور در این اجلاس معرفی شده‌اند، در این زمینه نتیجه بخشی این تعاملات در کنار بهره‌مندی از نتایج آن برای ترسیم نقشه‌های آینده اهمیت دارد.

وی با اشاره به همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور، افزود: امید است با فراهم‌سازی زمینه‌ها و زیرساخت‌های لازم حجم مبادلات اقتصادی و تجاری ایران و تاجیکستان افزایش یابد؛ البته در زمینه‌های فرهنگی، سیاسی، صنعتی، گردشگری و غیره همکاری خواهیم داشت.

دلیر جمعه، با بیان اینکه تاجیکستان از سرمایه‌گذاری با طرف‌های ایرانی تجربه خوبی دارد، ادامه داد: نیروگاه برق‌آبی سنگ‌توده با همکاری ایران احداث و راه‌اندازی شده است.

وزیر انرژی و ذخایر آبی تاجیکستان یادآور شد: تاجیکستان در زمینه منابع انرژی آب در جهان در رتبه ۶ قرار دارد و با توجه به تاکید وزیر نیروی ایران در خصوص پتانسیل فنی – مهندسی ایران، لازم است از این ظرفیت برای ایجاد نیروگاه‌های برق‌آبی استفاده شود.

وی تاکید کرد: با همکاری ایران و ظرفیت موجود در تاجیکستان می‌توانیم برق آسیای مرکزی و آسیای جنوبی را تامین کنیم.

وی گفت: این همکار‌ی‌ها فقط حوزه انرژی را دربر نمی‌گیرد، بلکه برای پنج سال آینده برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای صورت گرفته تا با درنظر گرفتن امتیازات ویژه در حوزه صنعت سرمایه‌گذاری خارجی صورت گیرد؛ تجربه بزرگ ایران در این زمینه می‌تواند مفید و مثمر ثمر واقع شود و امید است سرمایه‌گذاران ایرانی و تاجیکستانی همکاری خوبی را در این‌باره رقم بزنند.

لینک کوتاه : https://sadpress.ir/?p=4533

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x