تاریخ : جمعه, ۴ اسفند , ۱۴۰۲ Friday, 23 February , 2024
2

تجربیات ۱۰ کشور مهم دنیا در مدیریت مصرف برق/ از کنار گذاشتن کراوات تا کمپین ۱۰ برای ۱۰

  • کد خبر : 9515
  • 21 مرداد 1402 - 21:36
تجربیات ۱۰ کشور مهم دنیا در مدیریت مصرف برق/ از کنار گذاشتن کراوات تا کمپین ۱۰ برای ۱۰
در بررسی تجربيات بين المللی شاهدیم بیشتر كشورها برای مقابله با بحران برق به يك روش اكتفا نكرده و از بيش از يك ابزار استفاده كرده‌اند، حال در صورتی كه شرايط اوج بار به وضعیت بحرانی تبدیل شود، سهميه‌بندی برق نیز در دستور كار قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه پایگاه خبری سدها و نیروگاه های ایران(سدپرس)، انرژی برق به عنوان یکی از گرانترین انرژی‌های موجود در جهان و زیرساخت تمام شئونات زندگی امروز بشر را در بر گرفته‌ است به ویژه آنکه در شرایط اوج بار، استفاده بهینه از برق به مراتب جایگاه در خور توجه و حساسیت ویژه‌ای نیز پیدا می‌کند.

بنابراین شرایط، هر یک از کشورهای جهان به فراخور ویژگی‌های اختصاصی و به منظور جلوگیری از بروز بحران و همینطور عبور از این وضعیت، نسبت به اجرای ایده‌ها و الگوهای بومی شده مدیریت مصرف برق اقدامات گوناگونی را در دستور کار قرار می‌دهند.
چرا که پر کردن فاصله ناترازی میان تولید و مصرف برق، آنهم در ایام و ساعات کوتاهی از سال، به شکل ساخت نیروگاه، از توجیه اقتصادی و منطقی برخوردار نیست.
به بیان دیگر برای این دوران که در کشور ما حدود ۱۰۰ ساعت عنوان شده است و موضوع مدیریت مصرف و بار در اولویت قرار می‌گیرد.

در ادامه روش کشورهای مختلف در تجربیات بین‌المللی شرایط مشابه می‌آید:

الگوی هلند و فرانسه: کوپن صرفه جویی
گاز و برق در کشور هلند نسبتاً گران است و ماهانه در حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰ یورو تخمین زده می‌شود. یکی از طرح‌های تشویقی که هلند برای مشترکان برق در نظر گرفته، کوپن انرژی است که خانوارها می توانند با آن، اقلام بهینه سازی مصرف انرژی مثل برق و گاز را خریداری کنند.
از جمله‌ اقدامات دولت فرانسه نیز از زمان بحران اوکراین، اعطای کوپن انرژی شامل برق و گاز، به ۳۸ میلیون نفر بوده است. همچنین دولت فرانسه «سپر تعرفه‌ای» طراحی کرده که شامل تعیین سقف قیمت گاز و برق برای بخش خانگی است.

راهکار کانادایی‌ها: کاهش ۵۰ درصدی برق صنایع
در کانادا، اگرچه در بیشتر سال‌ها بخش صنایع به‌صورت داوطلبانه مصرف برق خود را در ایام اوج بار کاهش می‌دادند، اما در برخی سال‌ها هم دولت خواستار کاهش مصرف ۵۰ درصدی برق در زمان اوج بار مشتریان تجاری و صنعتی شد. برای رسیدن به این هدف، صنایع پرمصرف مانند خودرو، تولید خود را متوقف کردند. همچنین دولت فدرال تمام فعالیت‌های غیرضروری را تعطیل کرد.

ایده برزیلی‌ها: صرفه‌جویی اجباری
دولت برزیل در سال ۲۰۱۱ برای عبور از شرایط بحرانی اوج بار شبکه برق و با هدف کاهش ۲۰ درصد از میزان مصرف برق خود تصمیم گرفت برنامه‌های صرفه‌جویی انرژی را به‌صورت اجباری برای همه بخش‌ها به اجرا درآورد.

نیوزیلندی‌ها با کمپین ۱۰ برای ۱۰
در بحران سال ۲۰۰۱ نیوزلند، دولت برای کاهش داوطلبانه ۱۰ درصد از مصرف برق در مدت ۱۰ هفته، یک فراخوان عمومی انجام داد. به دنبال این فراخوان برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی با عنوان کمپین «۱۰ برای ۱۰» به تناوب به این موضوع پرداختند. این کمپین علاوه بر موفقیت در کاهش ۱۰ درصدی مصرف برق، در بخش دولتی موجب صرفه‌جویی ۱۵ درصدی برق شد.

تجربه یونان با پرداخت یارانه نقدی
دولت این کشور اعلام کرده است به ازای کاهش مصرف برق خانوار‌ها به آن‌ها یارانه نقدی پرداخت می‌کند. یعنی به ازای کاهش هر ۳۰۰ کیلووات مصرف ۹ یورو یارانه پرداخت می‌کند تا به این شکل میزان مصرف انرژی را کاهش دهد.

موضع کوبایی‌ها: سهمیه‌بندی برق
بحران برق در کوبا در سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶ موجب قطع برق شدید در سراسر کشور شد. در ژوئیه ۲۰۰۵ شبکه دچار ۱۸ درصد اضافه بار شد. در این حالت سهمیه‌بندی برق مشترکان در دستورکار دولت قرار گرفت.

نگرش روس‌ها: برچسب انرژی
روس‌ها اصولا به صرفه‌جویی عادت دارند. مردم روسیه در زمان خرید وسائل برقی به میزان مصرف انرژی کالا بسیار اهمیت می‌دهند و برای استفاده بهینه به توصیه‌های دفترچه راهنما و فروشندگان به دقت عمل می‌کنند. استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف و دیودی روش بسیار رایجی برای صرفه‌جویی در انر ژی در روسیه است.
در روسیه استفاده از وسایل پر‌مصرف مانند ماشین لباسشویی، اتو و جارو برقی درساعات اوج مصرف  ممنوع است.

روش آمریکایی‌ها: کمپین‌های تبلیغاتی و تبادل ویدئو‌های خنده دار
لوایح پیشنهادی برای مصرف بهینه انرژی در کنگره آمریکا توانسته است با استفاده از کمپین‌ها و هزینه در تبلیغات، به میزان قابل ملاحظه‌ای مصرف انرژی را در این کشور کاهش دهد و علاقه مردم به تبادل تصاویر و ویدئو‌های جذاب و خنده دار می‌تواند به ابزاری برای توزیع پیام‌های خلاقانه و جالب صرفه‌جویی انرژی تبدیل شود. در این آگهی‌ها باید با هدف گرفتن افراد و به ویژه کودکان تاکید کرد که مردم این توانایی را دارند تا هر روز انتخاب‌های هوشمندانه‌تری داشته باشند.
گروه مردم نهاد و غیر‌انتفاعی «میشیگان سیوز» که با هدف بهبود شیوه مصرف انرژی شکل گرفته، کمپینی با نام «جلوگیری از فاجعه انرژی» ایجاد کرده است تا با ساخت پیام‌های تبلیغاتی به آگاه‌سازی جامعه در باره پیامدهای ناگوار مصرف بی رویه انرژی بپردازد.
گروه «اتحاد برای حفظ انرژی» نیز با این ایده تشکیل شده است که باید مصرف‌کنندگان را از سنین کودکی آموزش داد تا صرفه‌جویی انرژی برای آنها یک عادت شود.
در کالیفرنیا تخفیف برای خرید وسایل‌ برقی بهینه در نهایت موجب صرفه‌جویی ۱۰۰ مگاواتی در سال ۲۰۰۲ شد.

کمپین Cool Biz در ژاپن
یک گزینه آسان و کم‌مصرف برای خنک‌سازی بیش از حد، جلوگیری از پوشیدن کراوات و کت در طول تابستان است. طی ۱۰ سال گذشته، ژاپن با ابتکار “Cool Biz” خود این گزینه را امتحان کرده است. با ابتکار وزارت محیط زیست ژاپن در سال ۲۰۰۵ و در تلاش برای کاهش سریع انتشار کربن، پویش “Cool Biz” ادارات را ترغیب می‌کند تا دمای کولر را در اتاق‌ها کمتر از ۲۸ درجه سانتیگراد (۸۲٫۴ درجه فارنهایت) تنظیم کنند، این دما در ادارات ایالات متحده برای ​​تابستان ۷۰ درجه (فارنهایت) F است.
در توکیو (ژاپن) در طول بحران برق برخی از کارخانه‌ها زمان تولید خود را به ساعات کم‌باری و یا روزهای آخر هفته که میزان بار شبکه برق کمتر است، انتقال دادند. برخی دیگر از کارخانه‌ها نیز تولید خود را به‌صورت کامل متوقف کردند.

الگوی مالزی: افزایش مالیات بر مصرف اضافی
مصرف برق در مالزی به عنوان یکی از کشورهای جنوب شرق آسیا که تنها دارای یک فصل گرم و بارانی است، به طور غیرقابل پیش‌بینی می‌تواند افزایش یابد و دولت از طریق برنامه‌های مختلف درصدد کاهش مصرف و یا مصرف بهینه انرژی است.
در همین راستا، در بخش مصرف انرژی در خانوارها دولت مالزی با اجرای برنامه­‌هایی از قبیل؛ استفاده از برچسب انرژی در کولر، یخچال، تلویزیون، پنکه، پلوپز، کتری برقی، ماشین لباس­شویی، مایکرویو، خشک‌کننده لباس و ظرفشویی، مصرف کننده را از میزان مصرف خود آگاه می‌­سازد. در این رده‌­بندی‌های مصرفی و افزایش مالیات بر مصرف اضافی نیز می‌شود.

لینک کوتاه : https://sadpress.ir/?p=9515

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.